Značaj plodoreda
Drugi pojam u novom zakonu o zemljištu koji je definisan u Članu 2. tačka 13) je „plodored“. „Plodored jeste pravilno, prostorno i vremensko smenjivanje useva u biljnoj proizvodnji.“ Pravilno planiranje setve treba da obezbedi uspešno regulisanje brojnosti korova, bolesti i štetočina, a kao krajnji rezultat plodoreda treba da bude redukcija pesticida, smanjenje troškova proizvodnje. Plodored je jedina agrotehnička mera za čiju primenu nisu potrebna materijalna ulaganja već disciplina u redosledu gajenja useva. Poštovanje plodoreda od posebnog je značaja u proizvodnji ratarskih biljnih vrsta pre svega kukuruza, šećerne repe, pšenica i suncokreta.
Gajenje kukuruza u monokulturi doprinosi većoj brojnosti i rasprostranjenosti kukurzne zlatice Diabrotica spp. i najvažnija mera za suzbijanje ove štetočine je gajenje kukuruza u plodoredu.
U proizvodnji šećerne repe suzbijanje nematoda i repine korenove vaši moguće je jedino poštovanjem plodoreda. Povećanjem učešća šećerne repe u plodoredu povećava se prisustvo ovih štetočina zbog čega je neophodno da se ona na isto polje vraća tek posle 4-5 godina.
Žitni bauljar je redovan pratilac ponovljene setve strnih žita. Neophodno je pridržavati se plodoreda u kojem se strna žita smenjuju sa okopavinama i drugim biljnim vrstama koje nisu domaćini žitnog bauljara.
Suncokret je bilja vrsta koja se obavezno mora gajenje u plodoredu. Ponovljena setva ove uljarice može dovesti do smanjenja prinosa od 50-80%. Osnovni razlog ovakvog smanjenja prinosa su bolesti i štetočine koje se u uslovima monokulture prenamnože.