„Poremećena poljoprivreda” slogan FRUIT LOGISTICA Start–up dana

Stručna podrška: Đorđe Simović, novinar i urednik portala Poljoprivreda info

Da li će uskoro i kod nas, jer se to već dešava u razvijenim zemljama sveta i njihovoj poljoprivredi, u plastenicima zujati dronići a ne insekti, da li će se desiti da u polju pod povrćem vidite da neko radi, ali to neće biti ljudi već roboti, postavlja se pitanje posle velikih inovacija koje su predstavljene na sajmu u Berlinu.

U Berlinu se od 6–8. februara 2019. godine održao tradicionalni, najveći sajam uzgajivača i trgovaca voćem i povrćem na svetu FRUIT LOGISTICA. „Disrupt Agriculture”, u prevodu Poremećena poljoprivreda, je slogan prvog FRUIT LOGISTICA Start–up dana koji je održan u petak, 8. februara 2019. Ovaj skup se bavio brojnim kratkoročnim i dugoročnim izazovima s kojima će se suočiti poljoprivreda u budućnosti. Stručnjaci procenjuju da će globalna populacija do 2050. godine dostići blizu 10 milijardi ljudi. Kako bi zadovoljili stalnu potražnju za poljoprivrednim proizvodima, uzgajivači će morati povećati proizvodnju. Oni će morati da postanu efikasniji, agilniji i fleksibilniji. Digitalna transformacija širom sveta, nudi poljoprivrednom sektoru mnogo mogućih rešenja za uzgoj voća i povrća. Nove ideje u ovoj relativno mladoj disciplini često iznose inovativne start–up kompanije. Dvadeset njih je predstavilo svoja rešenja na prvom FRUIT LOGISTICA Start–up danu.

„Stvorili smo Start–up Dan kao jedinstvenu platformu za budućnost. Ideja je da se inovativnim rešenjima unapredi lanac vrednosti. Kao vodeći sajam za globalnu trgovinu svežim proizvodima, FRUIT LOGISTICA je savršeno mesto zato što se ovde okupljaju svi ključni igrači na tržištu „, objašnjava Madlen Miserius, senior product manadžer FRUIT LOGISTIC–e.

Učesnici Start–up dana su se fokusirali na vizionarske teme: digitalnu poljoprivredu, ag–tech i upravljanje lancem snabdevanja.

Početnici koji se bave digitalnom poljoprivredom koriste digitalna rešenja kako bi optimizovali poljoprivredne procese i omogućili efikasnije i održivije poslovanje. AgriTask, start–up sa sedištem u Izraelu, ima za cilj da poveća produktivnost farme kroz široku upotrebu poljoprivrednih podataka i naprednih tehnologija. Kompanija je razvila alat za upravljanje preduzećem u agroekosistemu.

Dronovi koji uništavaju insekte, predstavljeni su kao veliki napredak u digitalnoj transformaciji koji je takođe iskorišćen od strane holandskog startapa AgTech start–up PATS Indore Drone Solutions. Mali dronovi samostalno otkrivaju i napadaju leteće insekte i štetočine. Ovo isključuje dalju upotrebu insekticida, i minimizira rad na zaštiti bilja.

Smanjenje obima posla je takođe jedan od ciljeva upravljanja lancem snabdevanja. ImpactVision, američki start–up, pomaže kompanijama da povećaju produktivnost i automatizuju kontrolu kvaliteta, koristeći hiperspektralnu tehnologiju snimanja kako bi neinvazivno otkrili osobine kao što su svežina, zrelost ili pH, i prisustvo stranih objekata u realnom vremenu. Istovremeno, optimizuje se transportni proces.

Sparrows, novozelandski start–up, takođe se fokusira na optimizaciju transportnih operacija. Kompanija kombinuje moćan softver i robustan hardver kako bi korisnicima ponudila bolju vidljivost, transparentnost i kontrolu nad lancem snabdevanja. Uređaji su priključeni direktno na pošiljku, a ne na vozilo, tako da korisnik može pristupiti podacima o lokaciji i temperaturi u realnom vremenu dok je roba u tranzitu.

Bilten "Za našu zemlju", broj 74, februar 2019.